Znany z prorosyjskich poglądów i zaangażowany w działania na rzecz propagandy Kremla +politolog+ Konrad Rękas po raz kolejny szerzy antypolskie kłamstwa – czytamy na Twitterze pełnomocnika rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Reklama

Żaryn wyjaśnił, iż "w rozmowie z prowadzącym działania dezinformacyjne rosyjskim portalem Strana Rękas przekonuje, że Polacy domagają się od Ukrainy odszkodowania za utracone podczas II wojny światowej mienie".

Jak twierdzi Rękas, Ponad 1500 pozwów o zwrot mienia z zachodniej Ukrainie lub odszkodowań za nieruchomości miało zostać złożone w ukraińskich sądach przez Polaków przymusowo wysiedlonych z Ukrainy – dodał Żaryn.

Absurdalne wypowiedzi Rękasa

Reklama

Przypomniał, że "wcześniej Rękas wygłaszał fałszywe tezy o rzekomych planach zajęcia przez Polskę zachodnich ziem Ukrainy i rozbioru tego kraju, kwestionując przy tym bezinteresowność pomocy, której Polska mu udziela".

W ocenie pełnomocnika "działania Rękasa wpisują się w rosyjskie cele propagandowe dot. Polski i są obliczone na rozbudzanie wrogości i napięć między Polakami a Ukraińcami oraz oczernianie Polski".

Włączanie się polskich komentatorów w działania rosyjskiej propagandy wymierzone w interesy RP daje Kremlowi dodatkowe korzyści informacyjne – zwrócił uwagę Żaryn.