Nasze doświadczenie historyczne z Rosją powinno iść z gotowością do uchwycenia szansy na pojednanie z Rosją w przyszłości - mówił Bronisław Komorowski w rozmowie z RMF FM.

Reklama

Były prezydent był pytany o o deklarację Wołodymyra Zełeńskiego, że nie będzie rozmawiał z Władimirem Putinem o pokoju.

Jeszcze parę miesięcy temu Zełeński mówił, że jest gotów z Putinem rozmawiać. Opowiadałbym się za rozmowami na temat pokoju - komentował.

Były prezydent przekonywał, że nie należy lekceważyć gróźb Putina o planach użycia broni jądrowej. Zauważył jednak, że są one "nierealizowalne od dłuższego czasu".

Reklama

Komorowski o aborcji

Gdybym był członkiem Platformy Obywatelskiej, pewnie by do tak daleko idącej zmiany stosunku do ustawy antyaborcyjnej nie doszło. Za to w znacznej mierze winę ponosi Jarosław Kaczyński i PiS, którzy zniszczyli trudno osiągalny, ale jednak istniejący kompromis polityczny w kwestiach aborcyjnych – mówił w RMF FM były członek Platformy Obywatelskiej.

Dzisiaj wahadło nastrojów społecznych przekręciło się w drugą stronę - w stronę zdecydowanej aborcji na życzenie. Ja nad tym ubolewam - dodał.

Byłem współautorem tamtego kompromisu politycznego. Uważałem, że on najlepiej służy Polsce i ochronie życia nienarodzonego. To jest straszliwa wina Jarosława Kaczyńskiego, który ten kompromis wywrócił - komentował Komorowski.