Donald Tusk odniósł się na TT do wizyty Mateusza Morawieckiego na festynie polityczno-kulturalnym w Madrycie "Viva22".

Reklama

Tuskowi odpowiedział rzecznik PiS Radosław Fogiel.Osiągnął Pan poziom najgorszego trolla, który nie ma zahamowań, żeby wykorzystać tragedię mieszkańców ukraińskich miast - napisał Fogiel, przywołując słowa Morawieckiego wypowiedziane w Hiszpanii, że to Rosja jest dzisiaj największym zagrożeniem.

W poniedziałek rano Rosja rozpoczęła zmasowany atak rakietowy na szereg miast w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły także m.in. w Kijów, Zaporoże oraz w miasta obwodów dniepropietrowskiego i mikołajowskiego. Regionalne władze na zachodzie kraju, we Lwowie, Tarnopolu i Chmielnickim, powiadomiły o uruchomieniu systemów obrony przeciwrakietowej i wybuchach.

Morawiecki w Madrycie

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki był w niedzielę na festynie polityczno-kulturalnym w Madrycie "Viva22" zorganizowanym przez opozycyjną konserwatywną partię Vox, będącą trzecią siłą w parlamencie Hiszpanii. Mała grupa biurokratów w Brukseli twierdzi, że to oni tworzą Europę - powiedział Morawiecki. Ale Europę tworzą suwerenne narody i siła ich tradycji, a nie brukselska biurokracja. UE inwestuje w biurokrację, jej instytucje poszerzają swoje kompetencje, na co nie możemy pozwolić - dodał.

Oni (w Brukseli) mogą stworzyć +transnarodowego potwora+ bez wartości tradycyjnych, bez ducha, sztuczny twór bez tożsamości narodowej - mówił premier. Taki twór nie ma jednak przyszłości i może doprowadzić do chaosu i głębokiego kryzysu duchowego przyszłych pokoleń. To od wiary w sztuczne formuły zamiast wiary w człowieka zaczął się obecny kryzys - podkreślił szef rządu.

Morawiecki odpowiada Tuskowi

Szef rządu we wpisie na Facebooku wypunktował zarzuty wobec lidera PO. Jak wskazał, to bezczynność Tuska pozwoliła na budowę rosyjsko-niemieckiego Nord Stream 2.

To Pan jako były szef RE odpowiada za niewystarczające sankcje UE na Rosję po ataku w 2014 roku i wówczas to Pana minister straszył Ukraińców, że jeśli nie podpiszą niekorzystnego porozumienia z Rosją to +wszyscy zginą+. To Pan odpowiadał za realizację niemieckiej linii w polityce energetycznej Polski i Europy. To Pan pozwolił na umowę gazową z Rosją uzależniającą nas od Gazpromu - wyliczał Morawiecki.

To Pan opowiadał się za dialogiem z Rosją +taką jaką ona jest+. To Pan nie widział powodów do +kategorycznego nie+ wobec inwestorów z Rosji. To Pan chciał, żeby Rosja była ważniejszym partnerem gospodarczym Polski - kontynuował szef rządu.

Morawiecki ocenił, że te wszystkie przykłady to więcej niż błąd. To zbrodnia… - stwierdził.

Proszę swoją nienawiścią nie podpalać Polski, swoim hejtem nie antagonizować Polaków i wytłumaczyć się z tych kardynalnych błędów - wezwał premier.

Podkreślił, że Polacy zasługują na wyjaśnienia w tej sprawie. Dziś wszyscy ponosimy konsekwencje tych Pańskich błędnych decyzji - zaznaczył Morawiecki.