Jak powiedział minister dziennikarzom po podpisaniu porozumienia ("memorandum of understanding"), pozwoli ono na szersze wdrożenie sprawdzonych sposobów leczenia w ramach krajowej strategii dla onkologii.

Reklama

Krajowa Sieć Onkologiczna

Jesteśmy teraz na etapie przygotowania tzw. Krajowej Sieci Onkologicznej, która ma tym się właśnie różnić, jeśli chodzi o leczenie nowotworów, że stosujemy standardowe podejście, które już zostało zweryfikowane w rzeczywistości. Ośrodki amerykańskie mogą chwalić się tym, że prezentują najwyższy poziom na świecie - tłumaczył minister.

My te procedury tłumaczymy, dostosowujemy do naszych warunków i zapewniamy, że pacjent, który będzie prowadzony w ramach tej nowej struktury Krajowej Sieci Onkologicznej, będzie prowadzony według najlepszych standardów na świecie - podkreślił. Zaznaczył, że porozumienie zapewni, że procedury te będą aktualizowane zgodnie z nowymi technologiami leczenia.

Jak powiedział dyrektor generalny NCCN dr Robert Carlson, umowa ma również rozszerzyć współpracę między polskimi i amerykańskimi ośrodkami w obszarze prewencji nowotworów i edukacji. Zaznaczył, że dotychczasowa współpraca - z Narodowym Instytutem Onkologii - okazała się obopólnie korzystna.

W rezultacie współpracy z polskimi ekspertami sami wyciągnęliśmy nowe wnioski i (uzyskaliśmy) wyniki oraz zmodyfikowaliśmy nasze sposoby leczenia w Stanach Zjednoczonych - powiedział.

Według Niedzielskiego podpisanie memorandum na poziomie ministerstwa pozwoli m.in. na "dołożenie obszaru badań klinicznych, które mogą być realizowane w ośrodkach w całym kraju".

Chcemy, by oprócz tego lokalnego wymiaru, który bardzo dobrze działa, doszedł też obszar wymiany wiedzy na poziomie systemowym - oznajmił szef resortu zdrowia.

NCCN to sieć 32 wiodących niekomercyjnych ośrodków onkologicznych w USA, skupionych na leczeniu pacjentów, prowadzeniu badań naukowych i edukowaniu na temat chorób nowotworowych.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński