Każdego dnia widzimy zniszczenia. Codziennie śledzimy, ile osób pada ofiarą rosyjskich bomb. I dlatego słuszne było nasze wsparcie dla Ukrainy, finansowe, humanitarne, a także w postaci broni - powiedział Scholz w opublikowanym w sobotę odcinku z cyklu "Kanzler Kompakt".

Reklama

Ale nie zaniedbaliśmy zadań, które są wymagane dla spójności naszego społeczeństwa - ocenił, przypominając, że pakiety pomocowe wprowadzone przez jego rząd są warte prawie 100 mld euro. Zmobilizowaliśmy (też) 200 mld euro, aby zapewnić, by ceny energii elektrycznej, gazu i ogrzewania nie poszybowały w górę w tym roku, (a także) w przyszłym i kolejnym - dodał.

Co zrobił rząd Scholza przez ten rok?

W wystąpieniu wideo Scholz wymienił też inne działania swojego rządu: 100-miliardowy fundusz specjalny dla Bundeswehry, podwyższenie płacy minimalnej do 12 euro, a także podwyżkę dodatku mieszkaniowego i dodatku na dzieci. Wspomniał też o rozbudowie odnawialnych źródeł energii i budowie terminali skroplonego gazu ziemnego na wybrzeżu.

Reklama

W jubileuszowym wystąpieniu kanclerz "powstrzymał się od samokrytycznych uwag" - zauważa portal dziennika "Welt".

Rząd koalicyjny socjaldemokratycznej SPD, Zielonych i liberalnej FDP powstał w grudniu ubiegłego roku. Wcześniej we wrześniowych wyborach do Bundestagu zwyciężyła SPD, której kandydatem na kanclerza był Olaf Scholz.

Z Berlina Berenika Lemańczyk