Rada Naczelna PPS w przyjętej w niedziele uchwale wycofała zgodę na posługiwanie się nazwą PPS dotychczasowemu kołu parlamentarnemu. "Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej cofa zgodę na posługiwanie się nazwą, znakami, symbolami oraz skrótami Polskiej Partii Socjalistycznej dotychczasowemu Kołu Parlamentarnemu PPS" - czytamy. Pod uchwałą podpisany jest przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Reklama

W wyniku podjęcia tej uchwały dotychczasowi członkowie koła postanowili przyjąć nazwę Koło Lewicy Demokratycznej (KLD) - poinformował PAP poseł Robert Kwiatkowski. Wojciech Konieczny został senatorem niezrzeszonym.

PPS sama pozbawiła się reprezentacji parlamentarnej, trudno to nawet komentować - powiedział Kwiatkowski.

W dotychczasowym kole PPS poza senatorem Koniecznym byli dotąd: przewodnicząca koła Joanna Senyszyn, poseł Andrzej Rozenek (oboje to dotychczasowi członkowie władz PPS), poseł Robert Kwiatkowski oraz wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka.

Spór

Uchwała Rady Naczelnej PPS, jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP, jest efektem sporu w sprawie dalszej strategii politycznej. Lider PPS Wojciech Konieczny, jak można było usłyszeć od członków koła, opowiada się za współpracą z pozostałymi partiami lewicowymi - przede wszystkim z Nową Lewicą i Razem oraz ewentualnymi wspólnymi listami wyborczymi.

Pozostali członkowie koła, które powstało w grudniu 2021 roku w wyniku konfliktu w klubie Lewicy, byli niechętni ponownemu podejmowaniu współpracy przede wszystkim z kierowaną przez Włodzimierza Czarzastego Nową Lewicą. Pierwszym przejawem sporu było odwołanie w styczniu Koniecznego z funkcji przewodniczącego koła i zastąpienie go przez Joannę Senyszyn.

autor: Piotr Śmiłowicz