Poboży w TVP Info komentował wyemitowany 6 marca reportaż TVN24 "Franciszkańska 3" poświęcony kwestii tego, co ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży (lata 1964-1978). Opisane zostały w nim przypadki trzech księży: Bolesława Sadusia, Eugeniusza Surgenta i Józefa Loranca oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego. W reportażu pojawiły się wypowiedzi holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka, autora książki "Maxima Culpa. Co kościół ukrywa o Janie Pawle II".

Reklama

Poboży uderza w PO i Lewicę

Wiceszef MSWiA stwierdził, że środowisko PiS od początku mówiło, iż "mieliśmy do czynienia z akcją zaplanowaną, wymyśloną w jednej stacji", z działaniem promocyjnym na rzecz książki, albo z zamówieniem politycznym.

Według Pobożego "wydaje się, że na tej sprawie próbowały zbić kapitał dwa środowiska polityczne - Platforma Obywatelska i Lewica, które w takim swoim antyklerykalnym, antykościelnym i niestety antypapieskim tańcu zdają się licytować o to, aby przyciągnąć do siebie tych najbardziej skrajnych lewicowych wyborców".

Wiceminister odniósł się też do głosowania tych formacji w Sejmie nad uchwałą w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Posłowie Lewicy byli przeciwko, a posłowie KO - poza głosującą za posłanką Joanną Fabisiak - nie wzięli udziału w głosowaniu.

Zdaniem Pobożego zachowanie posłów KO, to "akt najdalej posuniętego tchórzostwa". Nie widzę większej różnicy w głosowaniu Lewicy, czyli głosowaniu przeciw tej uchwale, a zachowaniem Platformy Obywatelskiej, której posłowie tchórzliwie wyciągnęli karty - powiedział.

Sejm uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II przyjął 9 marca.

Reklama

Autorka: Agnieszka Ziemska