Rada Ministrów wyraziła zgodę na niewykonywanie przez Polskę niektórych artykułów Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie, podpisanego w Paryżu 19 listopada 1990 r. w stosunku do Republiki Białorusi, z powodu jej udziału w agresji na Ukrainę - czytamy w komunikacie.

Reklama

Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) z 1990 r. miał na celu m.in. ustanowienie „bezpiecznej i stabilnej równowagi konwencjonalnych sił zbrojnych w Europie na niższych niż dotychczas poziomach, eliminowania nierównowagi szkodzącej stabilności i bezpieczeństwu oraz eliminowania – co jest zadaniem priorytetowym – zdolności do dokonania niespodziewanego ataku i rozpoczęcia działań ofensywnych na dużą skalę w Europie”.

W związku z tym, że aktu agresji przeciwko Ukrainie w 2022 r. dokonała nie tylko Rosja, ale również Białoruś – ponieważ pozwala wojskom rosyjskim na wykorzystanie swojego terytorium oraz potencjału wojskowego dla dokonywania agresji przeciwko Ukrainie – niemożliwa stała się współpraca z Białorusią na podstawie Traktatu CFE - brzmi komunikat rządu.