Prezydent Francji "ostrzegł przed poważnymi konsekwencjami, zarówno dla bezpieczeństwa, jak i humanitarnymi, jakie niesie za sobą dostarczanie przez Iran dronów Rosji. Wezwał Teheran do natychmiastowego zaprzestania wspierania rosyjskiej agresji na Ukrainę” - poinformował w komunikacie Pałac Elizejski.

Reklama

Stanowisko USA

W piątek Biały Dom poinformował, że Rosja otrzymuje z Iranu materiały potrzebne do zbudowania zakładów produkcyjnych UAV (bezzałogowych statków powietrznych) na terytorium Rosji. Ta fabryka może w pełni zacząć pracę na początku przyszłego roku - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

Również w piątek szef brytyjskiej dyplomacji James Cleverly powiedział, że Iran zapewnia Rosji stały strumień broni i amunicji, która jest wykorzystywana do zabijania cywilów na Ukrainie. W zamian Rosja dostarcza Iranowi zaawansowaną technologię wojskową, wsparcie finansowe i doradztwo, które reżim może wykorzystać do grożenia partnerom Zachodu na Bliskim Wschodzie i tłumienia społecznych protestów.

Reklama