Dziewiąta edycja konferencji, organizowanej z inicjatywy europosłanki PiS Izabeli Kloc, poświęcona jest wyzwaniom i zagrożeniom, jakie niesie przyszłość. Spotkanie "Silesia of the future – 2049" służy wypracowaniu odpowiedzi na pytania o Śląsk, Polskę, Europę i świat w 2049 roku.

Reklama

"Perspektywa roku 2049 odległa, by nie rzec futurystyczna"

W liście do uczestników konferencji, odczytanym przez posłankę PiS Ewę Malik, szef PiS zwrócił uwagę, iż dla niego osobiście "perspektywa roku 2049 jest dosyć odległa, by nie rzec futurystyczna" – w tym roku obchodziłby bowiem setne urodziny.

"Jako potencjalny jubilat nie będę snuł rozważań o przyszłości, tylko powiem, jakiej Polski byłbym sobie wówczas życzył. Po pierwsze, nie miałbym nic przeciwko temu, by się sprawdziła część prognoz, które zawarł na temat Polski George Friedman w swoim dziele Następne 100 lat. Przede wszystkim ta, która brzmi jak następuje: Z czasem blok polski przewyższy potęgą Europę Środkową i Zachodnią, i osiągnie dokładnie to, o czym niegdyś marzyły Niemcy” – napisał Kaczyński.

"Innymi słowy pragnąłbym, aby Polska co najmniej stała się liderem naszej części Europy, a ta z kolei współdecydowała o losach Unii Europejskiej i całego kontynentu. Rzecz jasna w tej wizji Unia Europejska byłaby związkiem państw narodowych, wyzbytym tendencji centralistycznych, silnym gospodarką oraz duchem, wiernym wartościom konstytutywnym dla naszej cywilizacji i nawiązującym do myśli ojców-założycieli" – kontynuował wicepremier.

"Obłąkańcze ideologie liberalno-lewicowego mainstreamu"

Reklama

"W takiej Europie obłąkańcze ideologie dzisiejszego liberalno-lewicowego mainstreamu byłyby wyłącznie wstydliwym wspomnieniem niedobrej przeszłości" - dodał. Rosja – wskazał prezes PiS – "przestałaby być więzieniem narodów, a druzgocące zwycięstwo odniesione przez Ukrainę starłoby w proch i pył rosyjskie ambicje imperialne".

"Bardzo bym chciał, aby Polska wykorzystała szanse, jakie otwiera przed nami koncepcja Międzymorza. I – mówiąc językiem Friedmana – stała się nową Japonią czy nowymi Stanami Zjednoczonymi. Ale ściągnąwszy nieco wodze fantazji, zadowoliłbym się i tym, aby Polacy w 2049 roku cieszyli się takim poziomem i taką jakością życia, jak obywatele najzamożniejszych państw europejskich" – napisał szef PiS.

"Optymistyczne i pesymistyczne scenariusze o przyszłości"

Życzył wszystkim jak najszybszego osiągnięcia tego celu, a uczestnikom piątkowej konferencji w Mysłowicach owocnych obrad. Kaczyński ocenił, iż "jest rzeczą oczywistą, że politycy, wyspecjalizowany aparat państwowy, naukowcy i eksperci oraz ludzie biznesu muszą dyskutować o przyszłości i kreślić rozmaite, zarówno optymistyczne, jak i pesymistyczne scenariusze dotyczące przyszłości" – w ten nurt wpisuje się konferencja "Silesia of the future – 2049".