Na zadane w tej sprawie pytania Polska Agencja Prasowa nie uzyskała odpowiedzi od polityków Koalicji Obywatelskiej.

Kilka dni temu sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski poinformował, że listy PiS do Sejmu w 41 okręgach zostały zgłoszone, a także kandydaci do Senatu. - Dziękujemy za ponad 2 mln podpisów poparcia kandydatów Prawa i Sprawiedliwości - przekazał Sobolewski.

Reklama

Jak poinformował szef sztabu Lewicy Włodzimierz Czarzasty, jego formacja zebrała 500 tysięcy podpisów pod listami do Sejmu i kandydatami do Senatu. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, bo zebraliśmy pół miliona podpisów i zarejestrowaliśmy wszystkie listy, jeżeli chodzi o Sejm, a jeżeli chodzi o Senat to 14 list, a jedna nie została zarejestrowana, bo nie uznano jakiejś liczby głosów i zabrakło 60 głosów i w poniedziałek odwołaliśmy się do Państwowej Komisji Wyborczej w tej sprawie - powiedział Czarzasty.

Rzecznik PSL Miłosz Motyka powiedział, że Trzecia Drogi zebrała w sumie blisko pół miliona podpisów. Pod listami swoich kandydatów do Sejmu ponad 350 tys. podpisów. - Około 230 tys. podpisów jest naszych, a około 120 tys. Polski 2050 - doprecyzował Motyka.

Szef sztabu wyborczego Konfederacji Witold Tumanowicz przekazał, że jego ugrupowanie zebrało "ponad 300 tys. podpisów pod listami sejmowymi i ponad 200 tys. pod listami senackimi".

Minął termin zgłaszania kandydatów

W ostatnią środę o godz. 16:00 minął termin, do którego komitety wyborcze mogły zgłaszać listy kandydatów na posłów i kandydatury na senatorów.

Lista kandydatów na posłów - zgodnie z Kodeksem wyborczym - powinna być poparta podpisami co najmniej 5 tys. wyborców stale zamieszkałych w danym okręgu wyborczym. Komitet wyborczy, który zgłosił listy kandydatów w co najmniej połowie okręgów wyborczych, dalsze listy może zgłaszać bez podpisów. Z kolei zgłoszenie kandydata na senatora powinno być poparte podpisami co najmniej 2 tys. wyborców z danego okręgu wyborczego.

Reklama

Wybory parlamentarne odbędą się 15 października; Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.

Edyta Roś, Grzegorz Bruszewski, Katarzyna Krzykowska