Ponadto Telewizja Polska ma obowiązek wypłacić posłowi KO odszkodowanie w wysokości 200 tysięcy złotych.

"Najważniejsza ze wszystkich spraw"

"To najważniejsza ze wszystkich spraw cywilnych" - napisała na portalu X Dorota Brejza.

Reklama
Reklama

"To sprawa o publikację zmanipulowanych treści, wcześniej nielegalnie pozyskanych od Krzysztofa Brejzy Pegasusem. To sprawa o publikację zafałszowanej korespondencji w czasie wyborów parlamentarnych 2019 r. i wielokrotne ich powtarzanie na wszystkich antenach publicznych nadawców" - zaznaczyła Dorota Brejza.

TVP kontra Brejza

Sprawa dotyczy publikacji z 2019 roku w TVP Info, "Wiadomościach" TVP1 oraz na portalu tvp.info. W tych publikacjach przedstawiono wiadomości SMS, które rzekomo wysłał polityk KO. Media państwowe twierdziły, że wiadomości z telefonu komórkowego dowodzą, że poseł instruował urzędników podległych ratuszowi w Inowrocławiu, jak działają, aby szkalować przeciwników Ryszarda Brejzy w wyborach na prezydenta miasta.

Pegasus

Pegasus to program szpiegujący stworzony przez izraelską firmę NSO Group, założoną przez byłych członków izraelskich służb wywiadowczych specjalizujących się w inwigilacji cyfrowej.

Program ten jest przeznaczony do automatycznego instalowania na systemach iOS i Android. Bez wiedzy użytkownika Pegasus potrafi odczytywać dane z telefonu, nagrywać rozmowy czy obraz z kamery. Jest niewykrywalny i uważany za jeden z najbardziej zaawansowanych systemów inwigilacji na świecie.

Zainfekowanie urządzenia może nastąpić na kilka sposobów. Najczęściej jest to wejście w link przesłany pocztą elektroniczną lub przez komunikator internetowy. W tych przypadkach wystarczy samo wyświetlenie wiadomości. Trzeci sposób infekcji to połączenie telefoniczne, gdzie program zagnieżdża się na urządzeniu, nawet jeśli telefon nie zostanie odebrany.

Po zainstalowaniu Pegasus zyskuje dostęp do wszystkich funkcji i danych telefonu, w tym lokalizacji, rejestru połączeń, haseł, wiadomości przesyłanych przez komunikatory i rejestratorów dźwięku, co umożliwia podsłuchiwanie rozmów.