Lasy Państwowe w oficjalnym komunikacie przekazały, że aktualnie trwa postępowanie wyjaśniające dot. sprzedaży lokali należących do ich zasobów. W efekcie do prokuratury złożono zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa.

W oświadczeniu dodano, że zawiadomienie do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku złożył dyrektor generalny LP Witold Koss. Dalej podkreślono, że podejrzenie popełnienia przestępstwa zarzuca się trzem osobom, które do niedawna pełniły funkcje kierownicze.

Reklama

Lasy Państwowe złożyły zawiadomienie do prokuratury

"Chodzi o Józefa Kubicę, byłego dyrektora generalnego LP, Bartłomieja Obajtka, byłego dyrektora regionalnej dyrekcji w Gdańsku oraz Jana Borkowskiego, byłego nadleśniczego Nadleśnictwa Gdańsk" - wskazały Lasy Państwowe.

Zawiadomienie to efekt audytu, który dotyczył wystawienia na sprzedaż trzech mieszkań w atrakcyjnej lokalizacji w Gdyni. Te należą do Lasów Państwowych. W komunikacie dodano, że "przeznaczenie na sprzedaż umożliwia ich wykup z dużą bonifikatą aktualnym najemcom, byłym i obecnym pracownikom Lasów Państwowych".

Lasy Państwowe ujawniły, że jednym z najemców jest Bartłomiej Obajtek. "Sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień i narażenia Lasów Państwowych na powstanie szkody majątkowej wielkich rozmiarów, w kwocie ponad 2 300 000 złotych. Taką łączną wartość mają wszystkie nieruchomości"- wskazano.

Lasy Państwowe o sprawie Bartłomieja Obajtka

Reklama

Lasy Państwowe poinformowały, że jedno z mieszkań zakupił Bartłomiej Obajtek, który zawarł umowę przedwstępną. W tej sprawie skierowano odrębne zawiadomienie i podejrzenie przestępstwa przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Na koniec oświadczenia zaznaczono, że jednym z priorytetów nowego kierownictwa Lasów Państwowych jest reforma polityki mieszkaniowej oraz zasad zdobywania lokali mieszkalnych, które należą do LP.

Obajtek chciał kupić mieszkanie z 95-proc. bonifikatą

Na początku stycznia Onet ujawnił, że Bartłomiej Obajtek chciał wykupić od Lasów Państwowych mieszkanie w Gdyni z 95-proc. bonifikatą.

Co więcej, pozytywną decyzję w tej sprawie wydać miał ówczesny dyrektor generalny LP Józef Kubica. Minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska skomentowała te doniesienia. Na platformie X napisała, że "nie będzie mieszkania plus".