Okazuje się, że Daniel Obajtek utworzył fundację rodziną, do której przekazał też udziały w firmie deweloperskiej.

Dziennikarze Wirtualnej Polski ustalili, że nowym beneficjentem majątku byłego prezesa Orlenu jest KP76 Fundacja Rodzinna.

Reklama

Akt założycielski tej fundacji podpisany został w Warszawie 30 listopada 2023 roku. Miejscem rejestracji są Myślenice, niedaleko Pcimia, rodzinnej miejscowości Obajtka. Fundatorem natomiast jest sam Daniel Obajtek.

Jak przypomina portal WP.PL dzień po podpisaniu aktu założycielskiego fundacji ukazał się artykuł o zmianach właścicielskich, w którym podkreślono że "we wszystkich księgach wieczystych nieruchomości, których właścicielem lub współwłaścicielem jest Daniel Obajtek, pojawiły się wpisy o zmianie statusu własności". Były prezes Orlenu w ramach darowizny miał wówczas przekazać swój majątek synowi Piotrowi.

Teraz te nieruchomości są pod kontrolą ww. fundacji. Według ustaleń portalu, na liście nieruchomości należących do fundacji Obajtka w sumie są 22 nieruchomości i udziały w nieruchomościach oraz udziały w firmie deweloperskiej Linda Dom sp. zo.o. Z doniesień WP.PL jednoznacznie wynika, że majątek, który jeszcze kilka miesięcy temu należał do Daniela Obajtka, teraz jest własnością fundacji rodzinnej, której fundatorem jest nie kto inny, a właśnie były prezes Orlenu.

Fundacje rodzinne - rozwiązanie wprowadzone przez rząd PiS

Fundacja rodzinna to innowacyjne rozwiązanie, wprowadzone w Polsce w maju 2023 roku. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przedstawiał je jako środek umożliwiający firmom rodzinnym utrzymanie stabilnej działalności nawet po śmierci właściciela. Utworzenie fundacji rodzinnej ułatwia przekazanie sukcesji w rodzinnych biznesach, jednocześnie zabezpieczając majątek rodzinny.

Teoretyczne cele każdej fundacji rodzinnej obejmują ochronę majątku rodziny fundatora, zarządzanie nim zgodnie z jego wolą, gromadzenie mienia, efektywne zarządzanie w interesie beneficjentów, świadczenie korzyści na rzecz beneficjentów, a także wspieranie organizacji pozarządowych o charakterze pożytku publicznego. Ponadto, fundacje rodzinne mają za zadanie promowanie określonych zachowań, stylu życia, aktywności społecznej oraz kultury.