Andrzej Domański objął stanowisko w Ministerstwie Finansów 13 grudnia. Wkrótce po zaprzysiężeniu, między 13 a 26 grudnia, podjął decyzję o wypłacie nagród na kwotę 3,87 mln zł brutto.

Warto przypomnieć, że na początku grudnia 2023 r. "Fakt" ujawnił, że jeszcze za rządów Zjednoczonej Prawicy, od stycznia do listopada 2023 r., nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej zostały przyznane i wypłacone 2730 pracownikom Ministerstwa Finansów.

Reklama

W tym samym czasie, gdy opinia publiczna żyła nagrodami wypłaconymi za czasów rządu PiS, nowy minister finansów w rządzie Donalda Tuska wydał zgodę na kolejną wypłatę nagród, tym razem na kwotę około 3,9 mln zł.

"W powyższej kwocie (3,9 mln zł – przyp. red.) uwzględnione zostały nagrody przyznane w ramach projektu finansowanego ze środków UE. Nagrody zostały przyznane członkom korpusu służby cywilnej, a także osobom zajmującym stanowiska pomocnicze, robotnicze, obsługi lub wewnętrznej służby ochrony oraz funkcjonariuszom" –tak resort finansów odpowiedział dziennikarzom Money.pl w styczniu.

Reklama

Jak informuje portal, dopiero po dwóch miesiącach kolejne próby wyjaśnienia tej sprawy skłoniły resort finansów do ujawnienia kilku szczegółów.

Okazało się, że premie zostały wypłacone 1203 osobom "w związku z dodatkowymi zadaniami oraz w ramach środków UE (projekt e-Urząd Skarbowy)". Ministerstwo tłumaczy również, że prace nad "e-Urzędem Skarbowym" zakończyły się 15 grudnia 2023 r., stanowiąc największy projekt realizowany przez Ministerstwo Finansów.

Reklama

Najwyższa nagroda wyniosła 37 tys. zł brutto

"Średnia kwota przyznanej nagrody wynosiła 2926,61 zł. Łącznie daje to 3 874 831,44 zł brutto". Resort tłumaczy także, że "pieniądze na nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej są wydatkowane w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia ujętych w budżecie Ministerstwa Finansów. Utworzenie funduszy nagród jest obligatoryjne i wynika wprost z przepisów, tj. m.in. ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej." - taką odpowiedź z MF dostał portal Money.pl.

Portal prosił też o ujawnienie informacji dotyczących najwyższej i najniższej nagrody. Okazało się, że w przypadku premii za dodatkowe zadania pracowników Ministerstwa Finansów, najwyższa nagroda wyniosła 10 tys. zł brutto, a najniższa 500 zł brutto. Natomiast w ramach projektu "e-Urząd Skarbowy", najwyższe wynagrodzenie wyniosło 37 tys. zł brutto, a najniższe 330,60 zł brutto. Resort tłumaczy, że pracownik, który otrzymał najwyższą kwotę, był koordynatorem pracy interdyscyplinarnego zespołu liczącego ponad 350 osób.