Polacy oceniają realizację obietnic wyborczych

W sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM, przeprowadzonym tuż przed wyborami samorządowymi, aż 51 proc. badanych uważa, że koalicja rządząca (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, czyli PSL i Polska 2050, Lewica) nie realizuje obietnic wyborczych ugrupowań ją tworzących. Wśród nich 30 proc. uważa, że "zdecydowanie nie", zaś 21 proc., że "raczej nie".

Przeciwnego zdania jest 40 proc. ankietowanych, z czego tylko 9 proc. w sposób zdecydowany twierdzi, że koalicja obietnice realizuje.

Reklama

"I te proporcje dają do myślenia" - zauważyło OKO.press. Jak napisano w podsumowaniu wyników badania, niezadowoleni są nie tylko wyborcy prawicy.

Reklama

Młodzi bardziej krytyczni

"Tylko elektorat Koalicji Obywatelskiej z entuzjazmem reaguje na politykę rządu Donalda Tuska i niemal w całości uważa, że realizuje on przedwyborcze obietnice. Za to co czwarty z wyborców i wyborczyń Trzeciej Drogi oraz Lewicy uważa odwrotnie: że obietnice nie są realizowane" - napisało OKO.press.

Podkreślono, że krytyczni wobec realizacji obietnic są młodsi ankietowani oraz grupy szczególnie kojarzone z poparciem dla Koalicji 15 października: młode kobiety (18-39 lat) oraz mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys.

Sondaż Ipsos dla OKO.press i TOK FM zrealizowano metodą mixed mode (CATI i CAWI) w dniach 2-4 kwietnia 2024 roku. Liczba wywiadów realizowanych telefonicznie i online wynosi w przybliżeniu po 50 proc. na każdą z metod badawczych. Badanie zrealizowano na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie dorosłych Polek i Polaków, N=1000.