Po wyborach samorządowych w radzie powiatu kaliskiego zasiada 21 radnych - PiS zdobyło 10 mandatów, pozostałe 11 posiadają koalicjanci z ramienia PSL- PL2050, Stowarzyszenie Ziemia Kaliska Razem i PO.

Reklama

Starosta złamał ustalenia

Przed sesją, na której dokonywano wyboru starosty powiatu kaliskiego, zgodnie z ustaleniami koalicyjnymi, jedynym kandydatem miał być dotychczasowy włodarz powiatu z ramienia PSL od czterech kadencji Krzysztof Nosal.

Tymczasem na wtorkowej sesji radny PiS zaproponował na urząd partyjnego kolegę Nosala - Jana Adama Kłysza z PSL (wcześniej przewodniczącego rady powiatu i wicestarosty). Ten wyraził zgodę na kandydowanie, choć ustalenia wewnątrzpartyjne były inne. Po przeliczeniu kart do głosowania okazało się, że Kłysz uzyskał 11 ważnych głosów, natomiast Nosal - 9. 1 głos był nieważny.

"Zachowanie jest niegodne członka PSL"

Działacze PSL potępili zachowanie Kłysza. Stwierdzili, że osiągnął swój cel poprzez zdradę partii. Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Poznaniu i Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Kaliszu Krzysztof Grabowski powiedział, że Kłysz został zawieszony w prawach członka PSL, w wyniku czego nie pełni już funkcji prezesa Zarządu Miejskiego PSL w Kaliszu.

Jego zachowanie jest niegodne członka PSL. Nie wzywam go do złożenia mandatu radnego, bo do tego trzeba mieć odpowiedni charakter i poczucie wstydu za swoje zachowanie a to z pewnością nie występuje. Życzę mieszkańcom powiatu kaliskiego wiary w drugiego człowieka, mimo, że czasami obserwujemy ludzkie upadki - powiedział.

Reklama

Kłysz: To słowa pod wpływem emocji

Poproszony o komentarz do wydarzeń starosta Kłysz powiedział PAP, że trudno jest mu komentować słowo zdrajca i kolejne słowa o mocno emocjonalnym zabarwieniu, wypowiedziane najwyraźniej pod wpływem emocji przez moich dotychczasowych kolegów z PSL - oświadczył. Powiedział, że 28 maja radni dokonali demokratycznego wyboru, ponieważ mieli do wyboru dwóch kandydatów z tego samego ugrupowania i w głosowaniu tajnym dokonali swojego wyboru.

Na najbliższej sesji zostanie ustalony skład zarządu powiatu kaliskiego.