Dziennik Gazeta Prawana logo

Jerzy Owsiak na prezydenta? Spektakularny wynik w sondażu

21 stycznia 2025, 08:04
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Jerzy Owsiak
Jerzy Owsiak/PAP Archiwalny
Blisko jedna trzecia Polaków chciałaby głosować na Jerzego Owsiaka, jeżeli twórca Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wystartowałby w wyborach prezydenckich - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". To spektakularny wynik - oceniają politolodzy. Ale mają również zastrzeżenia.

Na pytanie: "Czy zagłosowałbyś na Jerzego Owsiaka, gdyby wystartował w wyborach prezydenckich jako kandydat niezależny" - 61 proc. badanych odpowiedziało "nie", a 28 proc., że "tak". Odpowiedzi "nie wiem" udzieliło 11 proc. respondentów.

Spektakularny wynik Owsiaka

Od lat ogniskuje on bardzo duże emocje, ale też budzi zaufanie. Sam sondaż sygnalizuje, że Jerzy Owsiak od jakiegoś czasu jest widziany jako jeden z uczestników politycznej debaty – ocenia politolog dr Bartosz Machnik, cytowany przez "SE".

Z kolei prof. Bartłomiej Biskup z UW twierdzi, że Jerzy Owsiak nie osiągnąłby tak spektakularnego wyniku gdyby ankietowani musieli wybierać spośród całej stawki.

Tak naprawdę poparcie byłoby mniejsze?

Jestem przekonany, że zestawiony z innymi kandydatami nie mógłby liczyć już na tak wysokie poparcie. Nie zmienia to jednak faktu, że ludzie wyraźnie wyobrażają też sobie Jerzego Owsiaka w zupełnie innej roli – zaznacza cytowany przez gazetę ekspert.

Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Pollster od 17 do 18 stycznia 2025 roku metodą CAWI na próbie 1004 dorosłych Polaków.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj