Po wyjątkowo zimnej i długiej wiośnie z dnia na dzień nastały we Włoszech upały, które od razu postawiły w stan alarmu wszystkie służby miejskie wraz z Obroną Cywilną. Przygotowano dodatkowe miejsca w szpitalach, a także zapasy wody pitnej, która będzie rozdawana na ulicach.

Reklama

Silny gorący wiatr bardzo zwiększa ryzyko pożarów. Pierwsze tego lata wybuchły w czwartek na Sycylii, gdzie spłonęło kilkaset hektarów zarośli.

Meteorolodzy ostrzegają, że temperatura z każdym dniem będzie rosnąć, a sytuacja w wielkich miastach, zwłaszcza w Rzymie, będzie trudna do zniesienia. Media apelują, by jeśli nie ma takiej potrzeby nie wychodzić z domu w godzinach od 10 do 18.

W Wiecznym Mieście setki turystów z całego świata stoją w straszliwym skwarze w kolejce na wielką wystawę dzieł Caravaggia w Kwirynale. Wszyscy chcą zdążyć przed jej zamknięciem w niedzielę.

Jedynym pocieszeniem jest to, że przy tak wysokich temperaturach saharyjski piasek stworzył rodzaj filtru, który ogranicza nieco promieniowanie słoneczne. Powoduje to zaś wrażenie lekkiego zachmurzenia.