"Projekt Panda" jest organizowany przez ośrodek ochrony pand w Chengdu, stolicy prowincji Syczuan, oraz organizację ochrony przyrody WWF. Wybranych sześć osób będzie miało okazję obserwować pandy oraz w razie potrzeby pomagać zwierzętom. Opiekunowie będą także mogli uczestniczyć w porodach pand.

Reklama

"Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi coraz więcej ludzi będzie się włączać do naszej misji ochrony pand i rozumieć wagę ochrony naturalnego środowiska" zwierząt - powiedział dyrektor ośrodka Zhang Zhihe.

Sześciu wybrańców będzie także mogło chodzić po górach w okolicach Changdu, by badać życie pand na wolności i zapisywać swoje obserwacje na blogu.Kandydatury można zgłaszać w ciągu sześciu najbliższych miesięcy na stronie www.pandahome.com. Eksperci wybiorą 12 finalistów, a następnie spośród nich wyłonią zwycięską szóstkę.

Na wolności żyje zaledwie 1 600 pand, a w niewoli około 300. Naukowcy usiłują obecnie introdukować do środowiska naturalnego pandy urodzone w niewoli, co nie jest łatwym zadaniem. W ubiegłym miesiącu wypuszczono w lasach wokół Syczuanu 4 samice spodziewające się młodych. Wcześniej podjęto tylko jedną próbę, która skończyła się tragicznie. Panda Xiang Xiang, zostawiona w lesie w 2006 r., została zabita przez dzikie pandy.