Jeśli ustawę przyjmie także Senat i podpisze ją prezydent, hymn będzie wolno śpiewać tylko w tempie marszowym, 100-120 taktów na minutę. Zastanowić będzie się więc musiało nad sobą wielu piosenkarzy, krytykowanych za śpiewanie hymnu zbyt wolno, zbyt szybko, czy za propagowanie własnych interpretacji.

Reklama

Narodowy Instytut Historyczny jako przykład prawidłowego odśpiewania hymnu przedstawił wersję bardzo popularnej na Filipinach piosenkarki pop Charice Pempengco.

Nowa ustawa określa też zachowanie ludności - gdy hymn jest grany lub śpiewany podczas zgromadzeń publicznych, czy np. w kinach, należy wstać i śpiewać z zapałem, aby okazać należny szacunek.

Filipińczycy kochają śpiew. Wkrótce, jeśli zechcą odśpiewać hymn państwowy, muszą zadbać o stosowne wykonanie.

Hymn Filipin, "Lupang Hinirang", czyli "kraj wybrany" w oficjalnym języku pilipino, został skomponowany w 1989 roku. Odegrano go podczas proklamacji niepodległości Filipin 12 czerwca 1898 roku. Hiszpańskojęzyczny tekst zaczerpnięto później z poematu "Filipinas" Jose Palmy. Tekst był potem przetłumaczony na angielski, a w latach 1940. na powszechny na Filipinach język tagalog. Dziś obowiązuje wersja z lat 1960., w oficjalnym języku pilipino (którego podstawą jest tagalog).