Powiedział, że "z obwinianymi o popełnienie przestępstwa: Siergiejem Chadżikurbanowem, braćmi Dżabrailem i Ibrahimem Machmudowami prowadzone są niezbędne czynności śledcze", a za jeszcze jednym przestępcą - uznanym za faktycznego zabójcę Rustamem Machmudowem - rozesłano listy gończe.

Reklama

Przedstawiciel prokuratury wyjaśnił, że w ustaleniu miejsca pobytu Machmudowa uczestniczą MSW, FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa), SWR (Służba Wywiadu Zagranicznego) Rosji, a także Interpol.

Wg Markina ustalono osoby, które mogły być zamieszane w zabójstwo, i "w stosunku do nich prowadzone są czynności śledcze i operacyjno-dochodzeniowe".

Do szeregu państw europejskich skierowano wnioski z prośbą o pomoc prawną - powiedział Markin, nie precyzując, które kraje są adresatami wniosków.

"Za główną wersję zabójstwa Anny Politkowskiej śledczy uważają jej działalność zawodową" - oświadczył przedstawiciel prokuratury.

Anna Politkowska - wybitna dziennikarka, obrończyni praw człowieka i autorka książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina - została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

W lutym roku 2010 Moskiewski Okręgowy Sąd Wojskowy, kierując się werdyktem ławy przysięgłych, uniewinnił trzech mężczyzn oskarżonych o udział w zabójstwie Politkowskiej i czwartego, którego łączono z tą sprawą. Według aktu oskarżenia, dwaj Czeczeni: bracia Dżabrail i Ibrahim Machmudow pomogli zabójcy dotrzeć do Politkowskiej, a oficer milicji Siergiej Chadżikurbanow zapewnił mu wsparcie techniczne. Z morderstwem wiązany jest też oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Paweł Riaguzow.

Wszyscy czterej utrzymują, że są niewinni.

W czerwcu ub.r. Sąd Najwyższy Rosji uchylił ten werdykt i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia.