Strauss-Kahn wygłosił swe uwagi w Waszyngtonie, tuż przed mającą się tam odbyć w weekend jesienną sesją MFW.

Reklama

Kraje pogrążone w głębokim kryzysie nie mają wyboru, bo "znalazły się na krawędzi przepaści" powiedział Strauss-Kahn, tłumacząc konieczność podjęcia drastycznych programów naprawczych i oszczędnościowych w niektórych państwach.

Przyjęte kroki są "bardzo ciężkie" dla zwykłych ludzi, podkreślił szef MFW, ale dodał, że te radykalne programy naprawcze są konieczne, ze względu na "akumulację błędów popełnionych przez kolejne rządy w ciągu dziesięcioleci".

By podkreślić, jak nieodzowne stały się trudne programy oszczędnościowe, szef MFW posłużył się przykładem Aten, zmuszonych do wdrożenia bardzo surowego programu oszczędnościowego, by obniżyć deficyt budżetowy. Strauss-Kahn powiedział, że Grecję "dzieliło kilka dni od totalnego załamania" w chwili, gdy otrzymała plan pomocy finansowej od MFW i krajów strefy euro, rozłożony na trzy lata i wart 110 mld euro.

Konferencja MFW odbędzie się w Waszyngtonie w weekend, równocześnie ze spotkaniem Banku Światowego.

Towarzyszyć im będą spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych krajów "klubu G-20", najsilniejszych i najbardziej wpływowych gospodarek świata.