W przesłaniu, rozpowszechnionym w poniedziałek, ks. Lombardi napisał: "Batalię musimy prowadzić coraz bardziej razem, jednocząc nasze siły przeciwko szerzeniu się plagi, która dzisiaj wykorzystuje nowe środki i drogi, by się rozpowszechniać, a ułatwia ją internet i nowe formy komunikacji, kryzys rodzin, seksualna turystyka i handel, wykorzystujące ubóstwo ludzi na różnych kontynentach".

Reklama

"To, czego Kościół uczy się w tych latach, także pod wpływem was i innych grup oraz inicjatyw, które może podjąć, by się oczyścić i stać się wzorcowym miejscem bezpieczeństwa dla młodych ludzi, powinno stać się przydatne dla wszystkich" - stwierdził watykański rzecznik.

"Dlatego zachęcam was, byście postrzegali Kościół coraz bardziej jako możliwego sojusznika albo - według mnie - już dzisiaj aktywnego sojusznika w najbardziej szlachetnych celach waszej batalii" - podkreślił rzecznik Stolicy Apostolskiej.

W niedzielę w Rzymie odbyło się pierwsze spotkanie ofiar księży pedofilów z Włoch, USA, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Holandii. Prowadzili oni pikietę w pobliżu Watykanu domagając się podjęcia przez Kościół zdecydowanych kroków w walce z pedofilią, ujawnienia wszystkich przypadków i ukarania sprawców. Zaapelowali oni do społeczności międzynarodowej o poparcie ich batalii.

Watykański rzecznik , który udał się na miejsce pikiety pod Zamkiem Świętego Anioła, by wyrazić solidarność z jej uczestnikami, był obiektem kontestacji ze strony niektórych manifestantów. Później spotkał się z organizatorami rzymskiego spotkania i przekazał im list.