Do akwarium, gdzie Paul zmarł w końcu października, prawdopodobnie z przyczyn naturalnych, wpuszczono w środę urodzonego we Francji Paula II. Pracownicy akwarium podkreślają, że nie przetestowali jeszcze wizjonerskich możliwości tej ośmiornicy.

Reklama

Paul II trafił do Oberhausen już kilka tygodni temu. Pracownicy akwarium mieli nadzieję, że nauczy się od Paula bezbłędnego przepowiadania wyników meczów piłkarskich.

"Stary Paul miał go uczyć. Niestety, zmarł, zanim zdążył to zrobić" - powiedziała rzeczniczka akwarium w Oberhausen.

Stary Paul ze stuprocentową skutecznością typował zwycięzców piłkarskich mistrzostw świata w RPA. Trafnych wyborów dokonywał, wybierając jedzenie z jednego z dwóch pojemników oznaczonych flagą narodową.

Po mundialu pewne hiszpańskie zoo zwróciło się do placówki w Oberhausen o "transfer" Paula, ale spotkało się z odmową.

Niewykluczone, że Paul jeszcze raz zadziwi świat już po śmierci. Gazeta "Komsomolskaja Prawda" spytała bowiem ośmiornicę w lipcu, kto będzie zwycięzcą następnych wyborów prezydenckich w Rosji: obecny prezydent Dmitrij Miedwiediew czy były prezydent, obecny premier Władimir Putin - i otrzymała odpowiedź. Reporter rosyjskiej gazety przyłożył dwie kartki z nazwiskami do ściany akwarium. Ośmiornica bez wahania podpłynęła do jednej z tych kartek i przyssała się do szklanej ściany. Wynik zamknięto w sejfie, zapowiadając, że pozostanie utajniony aż do rosyjskich wyborów prezydenckich w 2012 roku.

Akwarium w Oberhausen zamierza wybudować staremu Paulowi pomnik. Na DVD ma się wkrótce ukazać film, dokumentujący przepowiednie słynnej ośmiornicy.