"Jeśli chodzi o intencje papieża, należy wykluczyć polemikę; papież wypowiedział się jedynie na temat sekularyzmu w Europie i w Hiszpanii, przypominając niektóre momenty z historii" - cytuje w obszernej depeszy hiszpańska agencja EFE oświadczenie watykańskiego rzecznika w rozmowie z dziennikarzami relacjonującymi przebieg wizyty papieża.

Reklama

Benedykt XVI "po prostu mówił o sekularyzmie" i w słowach wypowiedzianych przez niego na pokładzie samolotu, którym leciał do Santiago de Compostela, "nie należy szukać konfrontacji" - dodał ks. Lombardi.

Benedykt XVI wspomniał o wkładzie Hiszpanii na przestrzeni wieków w "eksportowanie" wiary. "Prawdą jest jednak, że w Hiszpanii zrodziła się laickość, antyklerykalizm, sekularyzm silny i agresywny, jak w latach trzydziestych, i ta konfrontacja między wiarą i nowoczesnością następuje w sposób bardzo aktywny również dzisiaj".

Wskazał także na potrzebę odnowienia wiary na zachodzie Europy, bo tam głównie szerzy się "sekularyzm i laickość".

Papież powiedział następnie, co przypomina w niedzielnej depeszy agencja EFE, że "konieczne jest, aby w przyszłości nie było konfrontacji, lecz aby nastąpiło spotkanie między wiarą i laickością".

EFE i hiszpańskie media elektroniczne, cytując to zdanie papieża, przytaczają jednocześnie wypowiedź watykańskiego rzecznika, iż "Benedykt XVI odniósł bardzo pozytywne wrażenie" ze swej wizyty w Hiszpanii.