Dziennik Gazeta Prawana logo

Niemiecka prasa: Polska jest stabilna i konserwatywna

23 listopada 2010, 09:36
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wybory samorządowe w Polsce pokazały, że kraj ten jest konserwatywny oraz politycznie stabilny - ocenia niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Polacy są konserwatywni, pod wieloma względami. W niedzielnych wyborach komunalnych i regionalnych pierwsze i drugie miejsce przypadło dwóm partiom prawicy: liberalnym konserwatystom premiera Tuska i narodowemu obozowi jego poprzednika Kaczyńskiego. Lewica, która przezwycięża swoją postkomunistyczną fazę i staje się całkiem normalną partią socjaldemokratyczną, uzyskała nieco ponad 10 procent" - pisze "FAZ".

Jak dodaje dziennik, "nie tylko procentowe wyniki wyborów zdradzają skłonność Polaków do konserwatyzmu, ale też regionalny wzór: zachód i północ pozostają jak zawsze liberalne, podczas gdy na rolniczym, biedniejszym wschodzie dominuje nastrój ojczyźniano-klerykalny".

Według niemieckiej gazety straty obu dominujących partii prawicowych w porównaniu z wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi mają mniej wspólnego ze zmianą nastrojów wyborców, niż z typową dla wyborów lokalnych konkurencją miejscowych ugrupowań i kandydatów.

"Tak zmienna kiedyś Polska, której gospodarcza odporność zadziwiała w czasie kryzysu, ustabilizowała się również politycznie" - podsumowuje "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Świadczenia, emerytury, podatki, zmiany przepisów, newsy gospodarcze... To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik Radzi. Chcesz się dowiedzieć, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? A może jakie ulgi można odliczyć od podatku? Kto może otrzymać środki w ramach renty wdowiej? Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj