"Mohamed Geele został skazany na 9 lat więzienia i - po odbyciu kary - na dożywotnie wydalenie z Danii" - poinformowała prezes sądu Ingrid Thorsboe.

Reklama

Somalijczyk ma także zapłacić odszkodowanie w wysokości 10000 koron duńskich (ok. 1300 euro) Kurtowi Westergaardowi i pokryć koszty procesu.

Adwokat Somalijczyka Niels Strauss złożył natychmiast apelację domagając się m. in. "oczyszczenia klienta z zarzutu terroryzmu i uwzględnienia okoliczności łagodzących".

Sąd miejski w Arhus przychylił się do zdania prokuratorów i uznał atak za akt terroru. Somalijczyka uznano także za winnego próby zabójstwa.

29-letni Somalijczyk wtargnął przed rokiem do domu duńskiego rysownika Kurta Westergaarda uzbrojony w siekierę i nóż, krzycząc, że chce go zabić.

75-letni Westergaard uratował się chowając się w łazience.

Jest on autorem jednej z karykatur Mahometa, które w roku 2005 opublikowała redakcja duńskiego dziennika "Jyllands-Posten". Na rysunku Westergaarda - najbardziej kontrowersyjnym - Mahomet został przedstawiony w turbanie w kształcie bomby. Wielu muzułmanów oceniło rysunki jako obrażające ich uczucia religijne. Publikacja wywołała oburzenie w świecie muzułmańskim i doprowadziła na Bliskim Wschodzie, Afryce i Azji do gwałtownych protestów przeciwko duńskim firmom.(PAP)