"Królowa wyraziła formalną zgodę na mianowanie księcia Williama pułkownikiem Gwardii Irlandzkiej" - poinformował Pałac w krótkim komunikacie.

Reklama

Nadanie tego stopnia ma jedynie znaczenie honorowe, gdyż książę nie służy w tym pułku, który obecnie stacjonuje w Afganistanie.

William, starszy syn księcia Karola i księżnej Diany, rozpoczął karierę wojskową w 2009 r., podobnie jak jego brat, książę Harry.

Po ukończeniu w 2006 r. prestiżowej Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst William przeszedł szkolenie w Królewskiej Marynarce Wojennej oraz Królewskich Siłach Powietrznych (RAF).

Wnuk Elżbiety II szkolił się na pilota helikoptera ratunkowego w bazie RAF na wyspie Anglesey w Walii i przed kilkoma miesiącami otrzymał odznakę mundurową pilota, tzw. skrzydła.

Mieszka w pobliżu walijskiej bazy, gdzie służy w ratunkowej jednostce wojskowej.Książę William wielokrotnie wyrażał chęć służenia w Afganistanie. Jego młodszy brat spędził tam dziesięć tygodni w 2007 r. Harry musiał opuścić ten kraj, gdy do prasy wyciekły informacje o jego obecności i pojawiły się obawy o jego bezpieczeństwo.