Według oficjalnej agencji prasowej KCNA "cały kraj przepełniony jest dumą i radością". Z okazji urodzin przywódcy mają odbyć się m. in. występy artystyczne, festiwal filmowy, pokaz pływania synchronicznego i wiele innych imprez.

Reklama

Zaprezentowana ma być wyhodowana specjalna odmiana begonii o nazwie Kimdzongilia, dedykowanej wodzowi.

Z samolotów - jak informuje KCNA - zrzucane są na osiem wysp na Morzu Żółtym, jak co roku słodycze, drobne podarki i herbatniki.

Jednak według opracowywanego w Seulu internetowego dziennika "The Daily NK", wydawanego przez przebywających w Korei Południowej opozycjonistów północnokoreańskich, zwyczajowe rozdawnictwo artykułów żywnościowych będzie w tym roku ograniczone. Przyczyną są dotkliwe braki w tej dziedzinie.Jak informuje "The Daily NK", ograniczenia dotkną zwłaszcza prowincję. Zazwyczaj władze rozdawały tam racje ryżu lub kukurydzy.

W latach 90. Korea Północna borykała się z klęską głodu, która spowodowała - jak oceniają niezależne źródła - setki tysięcy ofiar śmiertelnych. Od tego czasu Korea Północna uzależniona jest w znacznej mierze od pomocy zagranicznej. Pomoc ta jednak jest utrudniona ze względu na fakt, iż Phenian nie chce zrezygnować ze swojego programu nuklearnego.

Do 2008 r. Korea Południowa dostarczała sąsiadowi z Północy 400 tys. ton ryżu i 300 tys. ton zboża rocznie. Jednak pod dojściu do władzy w Seulu konserwatystów, zapadła decyzja o wstrzymaniu tej pomocy do czasu zobowiązania się Phenianu dokonania rozbrojenia nuklearnego.