"Apeluję do rosyjskich władz o zaprzestanie wszelkich działań, które by mogły przeszkodzić społeczeństwu obywatelskiemu, w tym i mediom, w korzystaniu z prawa do wolności słowa i wolności zgromadzeń" - powiedziała przedstawicielka ONZ.

Reklama

Komisarz Navi Pillay oświadczyła, że spotkania, jakie odbyła w ciągu czterech dni w Moskwie z przedstawicielami władz, m.in. z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem, świadczą o tym, że rosyjskie władze zdają sobie sprawę z tego, iż przestrzeganie praw człowieka w Rosji pozostawia wiele do życzenia.

Zachęcała rosyjskie władze do pilnych reform instytucjonalnych związanych z rządami prawa i walką z korupcją i dyskryminacją.

"Rządy prawa (...) i obrona praw wszystkich obywateli i nie-obywateli na terytorium Rosji to podstawowa przesłanka rzeczywistej demokracji, pokoju i rozwoju" - powiedziała wysoka komisarz.

Podkreśliła, że jakkolwiek w Rosji widoczny jest niejaki postęp, to jednak widać też pewne pogorszenie. Wspomniała w tym kontekście o zabójstwach, zastraszaniu i prześladowaniu obrońców praw człowieka, dziennikarzy śledczych i niezależnych mediów oraz o poważnych pomyłkach sądowych.

Navi Pillay - była sędzia z RPA - składa pierwszą wizytę w Rosji jako wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka. Funkcję tę pełni od roku 2007.