Unijna komisarz od piątku do niedzieli przebywała z wizytą w Tokio. W ramach skoordynowanej pomocy Unii w piątek przekazała 70 ton przedmiotów pierwszej potrzeby, takich jak koce, materace i śpiwory, pochodzących z różnych krajów UE. Georgiewa zapowiedziała w poniedziałek także pomoc finansową: 10 mln euro z budżetu UE. Dodatkowo 5 mln euro zadeklarowały poszczególne kraje członkowskie - dodała komisarz.

Reklama

"Decyzja w sprawie pomocy (ze strony KE) będzie formalnie przyjęta w najbliższych dniach. Ta pomoc będzie rozdzielana poprzez japoński Czerwony Krzyż. W weekend komisarz rozmawiała z tą organizacją na temat tego, na co pieniądze zostaną przeznaczone. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, ale pieniądze mogą być wydane na zaopatrzenie w wodę lub inne potrzeby" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik Georgiewej, Raphael Brigandi.

Wcześniej w poniedziałek Georgiewa podkreśliła, że Japończycy najbardziej potrzebują wyposażenia schronisk oraz wody. "W Japonii jest 19 tysięcy schronisk, gdzie mieszkają ludzie, którzy stracili domy podczas tsunami albo musieli opuścić swe domy w promieniu 20 km wokół elektrowni Fukushima" - poinformowała komisarz. W schroniskach tych mieszka 250 tys. ludzi.

Podkreśliła, że Japończycy przeżyli "potrójny kataklizm" trzęsienia ziemi, tsunami oraz awarii elektrowni jądrowej Fukushima. "Ten ostatni kataklizm wywołał szczególne straty emocjonalne" - powiedziała Georgiewa. "Ale Japończycy wyjdą z tych trudności silniejsi" - zaznaczyła.

Komisarz poinformowała, że UE skupi się na pomocy związanej z zaopatrzeniem schronisk w koce, śpiwory oraz wodę pitną, a także w dozymetry, czyli przyrządy do pomiaru otrzymanej dawki promieniowania. Georgiewa zaznaczyła, że mieszczące się w normie pomiary uspokajają Japończyków ewakuowanych z powodu promieniowania.

Georgiewa zapowiedziała też dalszą pomoc humanitarną w ramach unijnego mechanizmu skoordynowanej pomocy MIC.

Jak poinformował rzecznik Brigandi, w czasie weekendu w Japonii wylądował francuski samolot wiozący 50 ton wody, 40 ton żywności i odzież chroniącą przed promieniowaniem oraz przyrządy do pomiaru promieniowania. "W poniedziałek lub wtorek wyląduje brytyjski samolot z 90 tonami wody. Inny samolot z Frankfurtu szykuje transport ok. 30 tysięcy koców" - wymienił rzecznik.

Od 18 marca grupa 10 unijnych ekspertów do spraw transportu, zaopatrzenia i kwestii radiologicznych przebywa w Japonii. Koordynują oni m.in. rozprowadzanie unijnej pomocy.