"Otworzyliśmy przejście, działa ono jak zwykle" - powiedział Amir Koren, rzecznik biura izraelskich sił zbrojnych, które koordynuje nadzór przejść granicznych ze Strefą Gazy.

Reklama

W pierwszej kolejności przez granicę odprawiono ciężarówki z podstawowymi produktami żywnościowymi oraz paszą dla zwierząt.

We wtorek Agencja Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA) informowała, że na przekroczenie granicy po stronie izraelskiej czekają 172 ciężarówki z oliwą, cukrem i mąką. Agencja dostarcza pomocy dla dwóch trzecich spośród 1,5 miliona mieszkańców palestyńskiej enklawy, rządzonej przez radykalny Hamas.

Przejście w Kerem Szalom zostało zamknięte po tym, gdy w ubiegłym tygodniu przeciwpancerna rakieta wystrzelona ze Strefy Gazy trafiła w szkolny autobus, raniąc ucznia i kierowcę. Incydent doprowadził do gwałtownej wymiany ognia: Palestyńczycy ostrzeliwali z rakiet i moździerzy izraelskie miejscowości w pobliżu Strefy Gazy. Izraelczycy użyli lotnictwa i artylerii. Zginęło 19 Palestyńczyków.

Wymiana ognia ustała, gdy egipscy i oenzetowscy mediatorzy zdołali doprowadzić do nieformalnego zawieszenia broni.