"Jutro będę gotów ogłosić decyzję o dodatkowych środkach w wysokości 110 mln euro, które wydzieli Komisja Europejska" - powiedział w trakcie rozmów z prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem.

Reklama

Barroso przyjechał na Ukrainę, by wziąć udział w konferencji międzynarodowej "25 lat po katastrofie czarnobylskiej. Bezpieczeństwo przyszłości" oraz w konferencji darczyńców, którzy składają się na budowę nowego sarkofagu nad uszkodzonym w 1986 roku reaktorem czarnobylskiej elektrowni.

W rozpoczynających się we wtorek obchodach 25-lecia katastrofy uczestniczyć będzie ponad 50 zagranicznych delegacji, pięciu premierów i prezydentów, w tym polski prezydent Bronisław Komorowski.

Do Kijowa przybędzie także m.in. sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun i dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano.

Wybuch czwartego reaktora elektrowni w Czarnobylu, do którego doszło 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia ok. 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni.

Najbardziej ucierpiała Białoruś. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.

Specjaliści wciąż nie potrafią ustalić, ile było śmiertelnych ofiar katastrofy. Według ocen Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba zmarłych na raka wywołanego przez skażenie po wybuchu w elektrowni może sięgać 9 tysięcy.