Małżonkowie książę William i księżna Catherine, z domu Middleton, nie zawiedli oczekiwań i pocałowali się publicznie, gdy po ceremonii ślubnej w Opactwie Westminsterskim pojawili się na balkonie Pałacu Buckingham.

Reklama

Pocałunek był wprawdzie krótki, ale dziesiątki tysięcy ludzi, czekających na tę chwilę, wiwatowały na cześć młodej pary.

Gdy William i Catherine wyszli na balkon, nad Pałacem Buckingham przeleciały samoloty RAF.

http://www.dailymotion.pl/video/xih2yt_magic-of-the-mall-royal-wedding-moments_news

Ceremonii ślubnej w Opactwie Westminsterskim przewodniczył abp Canterbury Rowan Williams. Middleton, podobnie jak 30 lat temu lady Diana Spencer, ślubowała księciu Williamowi "miłość, pociechę, szacunek i wsparcie, w chorobie i zdrowiu", ale nie posłuszeństwo. William nałożył Kate obrączkę z walijskiego złota; on zdecydował, że nie będzie nosił tego symbolu małżeństwa.

>>> Kate w diademie pożyczonym od samej królowej

http://www.dailymotion.pl/video/xih0r6_prince-william-heads-to-the-abbey_news

Do Opactwa zaproszono ok. 1,9 tys. gości, w tym głowy koronowane i ambasadorów. Zaproszenie cofnięto ambasadorowi Syrii, a władca Bahrajnu, który je otrzymał, sam zrezygnował z przyjazdu. Władze obu krajów ściągnęły na siebie międzynarodowe potępienie za brutalną rozprawę z uczestnikami protestów społecznych.

>>> Zobacz, jak będą wyglądały dzieci Williama i Kate

Na ślub nie zaproszono byłych laburzystowskich premierów Tony'ego Blaira i Gordona Browna. Nieoficjalne doniesienia mówią, że żaden z nich nie przypadł Elżbiecie II do gustu.Zobacz suknię Kate Middleton:

Reklama

http://www.dailymotion.pl/video/xih0zu_kate-s-dress-revealed_news

Centralna Orkiestra RAF powitała młodą parę w Opactwie fanfarą "Odważny i Dzielny" (ang. Valiant And Brave) specjalnie skomponowaną z okazji ślubu. "Odważny i Dzielny" to motto 22. eskadry RAF, w której książę William pełni służbę.

http://www.dailymotion.pl/video/xih3p9_prince-william-and-kate-s-celeb-guests_news

Pałac Buckingham poinformował w piątek rano, że Elżbieta II przyznała Williamowi z okazji jego ślubu tytuły księcia (duke) Cambridge, hrabiego (earl) Strathearn oraz barona Carrickfergus. Jego małżonka będzie więc księżną (duchess) Cambridge, hrabiną (countess) Strathearn i baronessą Carrickfergus.

>>> Piękna panna moda, przystojny pan młody. Zobacz zdjęcia Williama i Kate

Na trasie przejazdu orszaku weselnego od rana stały dziesiątki tysięcy ludzi. Pomimo pochmurnej pogody zebrani są w świetnych humorach. Wielu narzuciło na ramiona brytyjskie flagi lub pomalowało twarze w brytyjskie barwy narodowe.