Dwóch z podsądnych skazano na 15 lat więzienia i grzywnę w wysokości 15 tys. dolarów. Pozostałych - na 10 lat więzienia i grzywnę w wys. 10 tys. dolarów - powiedział rzecznik somalijskiego ministerstwa informacji Abdifitah Abdinur.

Reklama

Mężczyzn tych aresztowano w Mogadiszu w zeszłym miesiącu, kiedy okazało się, że ich samolotami przewożono miliony dolarów w gotówce. Wcześniej somalijski urzędnik podał, że samoloty te były wykorzystywane przez firmy, które często dostarczają okup wymuszany przez piratów.

Władze nie podały żadnych szczegółów na temat uwięzionych obywateli Zachodu.

Piraci somalijscy od lat wymuszają okupy, ale w sobotę po raz pierwszy obywatele Zachodu zostali skazani za udział w wypłacaniu piratom pieniędzy.

Przeciętnie okup płacony piratom sięga 5 mln dolarów. Często pieniądze są zrzucane z samolotu na pokład uprowadzonego statku.

Wydaje się mało prawdopodobne - pisze agencja AP - że sześciu skazanych będzie musiało odsiedzieć cały wymiar kary. Według przedstawiciela jednego z krajów zachodnich, trwają rozmowy na temat złagodzenia lub anulowania orzeczonych wyroków.

Na pytanie o możliwość złagodzenia wyroków Abdinur powiedział, że "wszystko jest możliwe", i dodał, że nie będzie wypowiadać się na temat przyszłości.