Proces urodzonego w 1936 roku Ben Alego i jego żony Leili Trabelsi rozpoczął się tego samego dnia. Ben Ali został obalony w styczniu, po 23 latach u władzy, w następstwie fali masowych demonstracji.

Sąd orzekł również, że Ben Ali i jego żona muszą zapłacić grzywnę sięgającą w sumie 91 milionów dinarów tunezyjskich (ponad 45 milionów euro).

Ben Alemu groziło w tej sprawie 20 lat więzienia. Fakt, że wyrok jest wyższy, jest spowodowany tym, że przestępstw było kilka - wyjaśnił adwokat.

Proces w sprawie innych zarzutów, dotyczących nielegalnego posiadania narkotyków i broni, został odroczony do końca czerwca, żeby dać adwokatom byłego prezydenta więcej czasu na przygotowanie obrony - podała AFP. W tym procesie oskarżony jest jedynie Ben Ali.

Po ucieczce Ben Alego do Arabii Saudyjskiej 14 stycznia w należących do niego pałacach znaleziono 27 mln dolarów, broń i narkotyki.

Sądzony zaocznie polityk odpiera zarzuty i nazywa proces "sprawiedliwością zwycięzców".

Agencja Associated Press zaznaczyła, że poważniejsze zarzuty wobec byłego prezydenta, dotyczące m.in. stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego oraz zabójstwa, będą rozpatrywane oddzielnie.

Arabia Saudyjska nie odpowiedziała na wniosek Tunezji o ekstradycję Ben Alego.