Kandydaturę Matwijenko w imieniu liderów kilku regionów Federacji Rosyjskiej zaproponował na spotkaniu z prezydentem przywódca Baszkortostanu Rustam Chamitow. Sama zainteresowana w spotkaniu z Miedwiediewem nie uczestniczyła.

Reklama

"Podoba mi się ten pomysł. Uważam, że Walentina Iwanowna Matwijenko jest osobą z wielkim doświadczeniem państwowym, dobrym gubernatorem, który wcześniej pracował w rządzie" - oświadczył prezydent.

Matwijenko podziękowała później Miedwiediewowi za poparcie jej kandydatury.

Poprzedni przewodniczący Rady Federacji Siergiej Mironow został odwołany w zeszłym miesiącu z inicjatywy m.in. Matwijenko za permanentne krytykowanie władz Petersburga. Mironow reprezentował w izbie wyższej rosyjskiego parlamentu Zgromadzenie Ustawodawcze miasta nad Newą.

Aby zostać wybraną na szefową rosyjskiego Senatu, Matwijenko powinna wcześniej zdobyć mandat deputowanej do parlamentu regionalnego, miejskiego lub rejonowego w dowolnym z 83 regionów Federacji Rosyjskiej. Ten ze swej strony musi następnie oddelegować ją do Rady Federacji.

W Petersburgu, z którego pochodzi Matwijenko, wybory lokalne odbędą się 4 grudnia, razem z wyborami do Dumy Państwowej, izby niższej parlamentu Rosji.Reklama

Matwijenko ma 62 lata. Na czele administracji Petersburga stoi od października 2003 roku. Wcześniej była wicepremierem Rosji, a następnie pełnomocnym przedstawicielem prezydenta FR w Północno-Zachodnim Okręgu Federalnym.

W latach 1991-98 pracowała w MSZ Rosji. Była m.in. ambasadorem FR na Malcie i w Grecji. W latach 1995-97 zasiadała w Kolegium MSZ Rosji.