"Każdy ambasador RP odbędzie albo pod swoim kierownictwem, albo we współpracy z delegacją Unii Europejskiej, jeśli jest placówka UE w tym kraju, spotkanie ambasadorów wszystkich państw, na którym zaprezentuje program i cele polskiej prezydencji. Materiały na tego typu spotkania zostały rozesłane do wszystkich naszych placówek" - powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

"Natomiast nie ma jakichkolwiek konkretnych wytycznych - aczkolwiek jest zachęta ze strony centrali - żeby ambasadorowie w jakiś sposób uczcili początek polskiej prezydencji pod względem kulturalnym czy towarzyskim. Czy to będzie koncert, czy to będzie wystawa - to zależy od szefów naszych placówek" - dodał.

Symboliczne, muzyczne przejęcie prezydencji od Węgier odbędzie się w Brukseli. Motion Trio, trójka muzyków grających na akordeonach, otworzy polską prezydencję koncertem 1 lipca na placu Sainte-Croix. Będzie im towarzyszyć węgierski muzyk Zoltan Orosz.

Z okazji początku polskiej prezydencji w muzycznym Teatrze Chatelet w Paryżu - jednej z najbardziej znanych scen stolicy Francji - odbędzie się 29 czerwca galowy koncert pt. "Polska unisono". Wystąpią m.in. Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego oraz wybitna polska klawesynistka, Elżbieta Chojnacka. W programie wieczoru są utwory Karola Szymanowskiego, Henryka M. Góreckiego i Wojciecha Kilara. Na koncert zaproszono przedstawicieli francuskich władz i elit kulturalnych.

W rzymskich Termach Karakalli odbędzie się 1 lipca galowy koncert. W pięknej scenerii antycznych ruin wystąpią uczestnicy ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Utwory Fryderyka Chopina zaprezentują Włoszka Leonora Armellini oraz polscy pianiści, Marcin Koziak i Paweł Wakarecy, uznani - jak się podkreśla - za objawienia warszawskiego konkursu. Koncert w tym niezwykłym miejscu organizuje ambasada RP pod patronatem przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Włoszech.


Polskiej prezydencji dedykowana będzie w jej przeddzień uroczystość zamknięcia 9. edycji festiwalu kultury polskiej Corso Polonia w Rzymie. Podczas tej ceremonii w Instytucie Polskim z recitalem wystąpi pianista Michał Szymanowski.

W Sofii uroczystość przekazania prezydencji przez Węgry Polsce odbędzie się 30 czerwca w ambasadzie węgierskiej w obecności ambasadorów obu państw. Jednym z celów, symbolicznie przekazywanych Warszawie przez Budapeszt, jest przyjęcie Bułgarii do strefy Schengen.

Dla mieszkańców bułgarskiej stolicy w pierwszych dniach polskiej prezydencji zaplanowany jest festiwal filmowy, zorganizowany przez ambasadę RP wspólnie z władzami Sofii, przedstawicielstwami KE i innych państw unijnych. W kinie na otwartej przestrzeni obok Pałacu Kultury w centrum Sofii od 8 do 16 lipca widzowie będą mogli zobaczyć nowe filmy z UE: dokumentalne, dziecięce, fabularne. Pokazany zostanie m.in. polski "Rewers".

W Berlinie uroczystość z okazji objęcia przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE odbędzie się 1 lipca po południu w klubie Radialsystem. Uroczystość otworzy szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. Zaproszono również ambasadorów Danii i Cypru, czyli krajów, które będą pełnić prezydencję w UE po Polsce. Po części oficjalnej zaplanowano występ kwintetu Wojciecha Mazolewskiego oraz wykonawców z Danii i Cypru; będą to Harald Haugaard, Bjorn Svin oraz Human Touch.

W Pradze odbędzie się seria imprez towarzyszących przejęciu przez Polskę prezydencji. Ambasada RP organizuje tzw. Dzień Polski, w czasie którego przedstawione zostaną priorytety i program polskiej prezydencji.

Jak poinformował PAP ambasador Jan Pastwa, zaproszenia na organizowane w tym dniu przyjęcie w ogrodach ambasady zostały rozesłane do wszystkich najważniejszych osób w Republice Czeskiej, w tym prezydenta, premiera, przewodniczących obu izb parlamentu, a także pozostałych przedstawicieli czeskiego życia publicznego. Polscy dyplomaci spodziewają się około 500 gości.


Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert orkiestry Berg, która przedstawi muzyczny przegląd polskiej muzyki filmowej. Na ogrodzeniu ogrodów ambasady zostanie ponadto przedstawiony cykl fotografii Kacpra Kowalskiego, laureata nagrody World Press Photo, prezentujący Polskę z lotu ptaka.

Również 1. lipca rozpoczyna się w Czechach współorganizowany przez Instytut Polski w Pradze "Miesiąc czytania autorskiego", w trakcie którego 31 autorów w Brnie i Ostrawie, a także w Koszycach na Słowacji i Wrocławiu prezentować będzie współczesną polską poezję.

W piątek wieczorem w ogrodach ambasady RP w Madrycie odbędzie się przyjęcie, podczas którego nastąpi symboliczne przekazanie Polsce prezydencji z rąk ambasador Węgier. W uroczystości udział weźmie wielu gości, m.in. Jan Krzysztof Bielecki, były premier, obecnie przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze, ambasadorowe Danii i Cypru w Madrycie (członkowie trio), oraz wiele zaproszonych osobistości ze świata polityki, dyplomacji, kultury oraz biznesu. Wydarzenie uświetni występ zespołu Affabre Concinui oraz koncert zespołu Wojciechowski Trio.

Ambasada RP w Waszyngtonie nie przygotowuje żadnej imprezy. Uczczeniem inauguracji są jednak inne wydarzenia odbywające się w czerwcu i zaplanowane na lipiec.

Jak powiedział PAP ambasador Robert Kupiecki, placówka planuje "lotne" rozpoczęcie prezydencji w Waszyngtonie. Zaznaczył, że podobnie postępowały inne kraje, np. Węgry, które w dniu rozpoczęcia swojej prezydencji też nie organizowały np. przyjęć dyplomatycznych.

O inauguracji polskiej prezydencji przypominają jednak liczne imprezy urządzane w czerwcu. Jest to m.in. cykl recitali pieśni polskich zorganizowanych we współpracy z miejscowymi działaczami kulturalnymi, oraz konferencja nt.prezydencji i stosunków transatlantyckich w Szkole Zaawansowanych Studiów Międzynarodowych (SAIS) przy Uniwersytecie Johna Hopkinsa z udziałem polskich i amerykańskich politologów, która odbyła się 17 czerwca.

Bezpośrednio przed inauguracją prezydencji, 29 czerwca, w ambasadzie odbędzie się uroczysty koncert z okazji 70. rocznicy śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Na 7 lipca zaplanowano konferencję na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski zorganizowaną przez Biuro Radcy Ekonomicznego przy ambasadzie RP i Atlantic Council of the United States.