"Porozumieliśmy się co do poczynienia wysiłków na rzecz wznowienia sześciostronnych rozmów tak szybko jak będzie to możliwe" - oświadczył Ri Yong Ho po rozmowach ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem Wi Sung Lakiem na marginesie konferencji Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) na indonezyjskiej wyspie Bali.

Reklama

"Odbyłem konstruktywne i pożyteczne rozmowy z moim kolegą" - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Wi. Jak dodał, strony "będą dalej czyniły wysiłki na rzecz sprzyjającej atmosfery" w celu wznowienia wielostronnych rozmów o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego z udziałem obydwu Korei, Chin, Japonii, Rosji i USA; rozmowy są zawieszone od grudnia 2008 roku. Jak zauważa agencja Reuters, może chodzić o przełom w kontaktach między oby stronami konfliktu.

Agencja Yonhap pisze, że rozmowy między Wi i Ri mają na celu utorowanie drogi do spotkania na Bali między południowokoreańskim ministrem spraw zagranicznych Kim Sung Hwanem a szefem MSZ Korei Płn. Pak Ui Czunem. Jak podaje Reuters, Pak poinformował w piątek, że Ri, będący wiceministrem spraw zagranicznych Korei Płn., zastąpił pierwszego zastępcę szefa MSZ Kim Kie Gwana na stanowisku głównego negocjatora ds. nuklearnych w rozmowach sześciostronnych, które od trzech lat pozostają w impasie.