W listopadzie 2010 roku rząd Armenii ogłosił przetarg na produkcję blankietów dowodów i książeczek paszportowych. Do postępowania stanęło 8 firm. W finale przetargu komisja analizowała dwie najlepsze oferty - zwyciężyła propozycja Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Reklama

Jak wyjaśniła spółka, przedmiotem podpisanego kontraktu jest wdrożenie elektronicznego systemu wystawiania i personalizacji biometrycznych paszportów i biometrycznych dowodów tożsamości. W ciągu najbliższych pięciu lat firma dostarczy również 300 tysięcy sztuk nowocześnie zabezpieczonych książeczek paszportowych oraz milion zabezpieczonych, poliwęglanowych blankietów kart.

Dostawa systemu do wydawania paszportów i dowodów obejmuje dostawę zarówno oprogramowania jak i niezbędnego sprzętu elektronicznego. Centralna personalizacja dokumentów będzie odbywać się w Erywaniu, a sprawy związane z utrzymaniem serwisu wykonywać będzie PWPW wraz z partnerem armeńskim.

"Bardzo nas cieszy, że profesjonalizm polskiego producenta dokumentów zostaje doceniony przez kolejnego partnera na rynku międzynarodowym, tym bardziej, że rywalizujemy z największymi dostawcami dokumentów na świecie - powiedział prezes PWPW Krzysztof Żarnotal.

Produkcja dowodów i paszportów nie jest pierwszym kontraktem realizowanym przez PWPW w Republice Armenii. W czerwcu br. firma uruchomiła w tym kraju system tachografów cyfrowych i w ciągu najbliższych pięciu lat będzie dostarczać spersonalizowane karty tachografowe. Republika Armenii jest ponadto kolejnym zagranicznym klientem PWPW w obszarze dokumentów identyfikacyjnych. W 2007 r. PWPW została dostawcą systemu paszportów biometrycznych dla Litwy, zaś od 2010 r. firma produkuje książeczki paszportowe i wizy na potrzeby Bangladeszu.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) powstała 25 stycznia 1919 roku. Jest spółką akcyjną, w której 100 proc. udziałów należy do Skarbu Państwa. Od początku działalności firma zajmowała się głównie produkcją banknotów oraz papierów wartościowych, takich jak akcje i obligacje. Dziś produkuje też dowody osobiste, paszporty biometryczne, dokumenty komunikacyjne - prawa jazdy, dowody rejestracyjne, karty pojazdu, banknoty, banderole akcyzowe, karty do tachografów cyfrowych, znaczki pocztowe, papier zabezpieczony oraz karty plastikowe.