Miejscowa Kuria przeprosiła za czyny księży Charlesa Pulisa i Godwina Scerriego, które znalazły się w akcie oskarżenia trwającego blisko osiem lat procesu. Dotyczył on serii nadużyć seksualnych wobec nieletnich podopiecznych sierocińca świętego Józefa w Hamrun przed 20 laty.

Reklama

Jednocześnie Kuria zaapelowała o natychmiastowe zgłaszanie sygnałów o nadużyciach specjalnej komisji przez nią powołanej do rozpatrywania takich przypadków.

Włoska agencja Ansa podkreśla, że komunikat został wydany dobę po wyroku sądowym oraz apelu 14 ofiar wykorzystywania, które wezwały biskupów Malty do tego, by zareagowali i przeprosili po latach milczenia.

Obaj skazani we wtorek księża natychmiast złożyli apelację.

Miejscowy dziennik "Malta Today" poinformował, że jeszcze w lipcu papież Benedykt XVI wydał dekret o natychmiastowym zwolnieniu księdza Pulisa ze wszystkich funkcji kapłańskich. Gazeta przytoczyła jednocześnie opinię źródeł watykańskich, wyrażających zdumienie tym, że Towarzystwo Świętego Pawła, do którego kapłani należą, nie ogłosiło wcześniej tej decyzji. Podobna oczekiwana jest w najbliższym czasie wobec drugiego skazanego księdza - podała Ansa.