"Huragan, choć jeszcze nie jego centrum, jest już nad Nowym Jorkiem" - powiedział burmistrz na konferencji prasowej w centrum kryzysowym w dzielnicy Brooklyn.

Reklama

Bloomberg zaapelował do mieszkańców, by nie wychodzili na ulice, bo na zewnątrz - jak się wyraził - "fruwa wiele rzeczy". "Czas na ewakuację już minął. Zostańcie teraz tam, gdzie jesteście i uczyńcie wszystko co możliwe, by ochronić się przed żywiołem. My zrobiliśmy to, co było w naszej mocy" - stwierdził Bloomberg. Swój apel powtórzył także po hiszpańsku.

PAP/EPA / JIM LO SCALZO

W sobotę wieczorem Nowy Jork przypominał wymarłe miasto. Nie działała komunikacja miejska, zamknięte były lotniska. Na Manhattanie pozamykano bary, restauracje, kina i teatry. "W mieście jest ciemno. Pada deszcz i mocno wieje" - powiedział Bloomberg.

Wcześniej władze miasta zarządziły ewakuację blisko 400 tysięcy ludzi z najbardziej zagrożonych rejonów Nowego Jorku.

Reklama

http://www.youtube.com/watch?v=SvFcGHFOmsg

Huragan Irene pochłonął już dziewięć ofiar śmiertelnych - podała stacja CNN.

Dziewiąta ofiara to mężczyzna, który zginął w sobotę wieczorem(czasu miejscowego) w miejscowości Chesterfield County w stanie Wirginia, gdy na jego dom runęło drzewo. Według CNN, huragan pozbawił energii elektrycznej miliony ludzi. W stanie Wirginia prądu nie ma ponad 610 tysięcy gospodarstw domowych, w Karolinie Północnej co najmniej 516 tysięcy, a w stanie Maryland - 40 tysięcy.