Sąd w Buenos Aires uniewinnił także 17 innych oskarżonych, w tym byłego ministra obrony Oscara Camiliona, byłego szefa państwowych zakładów zbrojeniowych, Luisa Sarlenga, byłego szwagra i doradcę Menema, Emira Yomę, oraz byłego dowódcę lotnictwa, generała Juana Paulika.

Reklama

Oskarżenie dotyczyło nielegalnej, bo objętej embargiem ONZ, sprzedaży broni dla Chorwacji po wybuchu w 1991 roku wojny bałkańskiej oraz dla Ekwadoru, który na początku 1995 roku prowadził działania zbrojne przeciwko Peru w konflikcie granicznym między tymi krajami.

Prokuratura oskarżyła Menema, że był świadomy i zgodził się na eksport broni w rejon tych konfliktów, choć oficjalnie jej odbiorcami były Panama, Boliwia i Wenezuela. 81-letni Carlos Menem twierdzi jednak, że nie miał pojęcia, że okrężną drogą broń ta trafiała do Chorwacji i Ekwadoru.

Proces Menema i jego współpracowników rozpoczął się w 2008 roku. Sąd przesłuchał prawie 400 świadków, w tym także - za pośrednictwem łącz video - z Austrii, Czech, Ekwadoru i Peru.