Rzeczniczka powiedziała w piątek agencji Interfax-Ukraina, że w tym roku w tygodniach poprzedzających żydowski Nowy Rok - święto Rosz ha-Szana (28 września) - w Humaniu (środkowa Ukraina) nie doszło do żadnych poważnych incydentów, były jedynie drobne naruszenia prawa.

Reklama

Wcześniej, jak pisze AFP, lokalny oddział nacjonalistycznej partii Swoboda zapowiedział na niedzielę akcję protestu przeciwko, jak to nazwano, agresji chasydów wobec Ukraińców w Humaniu.

Przedstawiciel władz Humania oświadczył, że planowana akcja "Humań bez chasydów" jest "prowokowaniem rozlewu krwi i podsycaniem nienawiści etnicznej".

Rabin Nachman, zwany też Nachmanem Bracławskim, do którego grobu pielgrzymują chasydzi, był jednym z najsłynniejszych mistyków żydowskich. Każdego roku jego mogiłę w Humaniu odwiedza tysiące pielgrzymów. W ubiegłym roku, w związku z 200. rocznicą śmierci Nachmana, do Humania przyjechało ok. 24 tysięcy pielgrzymów z 23 państw świata.

W ubiegłym roku z Humania wydalono dziesięciu chasydów, którzy w trakcie dorocznej pielgrzymki do grobu rabina Nachmana pobili dwójkę mieszkańców tego miasta.