Była republikańska gubernator Alaski Sarah Palin ogłosiła w środę (czasu miejscowego), że nie będzie ubiegać się o nominację prezydencką swojej partii w wyborach w 2012 roku.Dotychczas sygnalizowała, że może wziąć udział w walce o kandydaturę na najwyższy urząd w kraju, ale nigdy oficjalnie tego nie ogłosiła - pisze Associated Press.

Reklama

Ostatecznie potwierdziła to w środę w oświadczeniu, w którym tłumaczyła, że "rodzina jest (dla niej) na pierwszym miejscu". Ona sama i jej mąż "poświęcamy się Bogu, rodzinie i krajowi", a jej decyzja wynika z ustalonej hierarchii priorytetów. "Po wielu modlitwach i głębokim namyśle zdecydowałam, że nie będę ubiegać się o nominację GOP w (najbliższych) wyborach prezydenckich" - napisała.

Wśród faworytów w wyścigu o nominację prezydencką z ramienia GOP wymienia się byłego gubernatora Massachusetts Mitta Romneya i gubernatora Teksasu Ricka Perry'ego oraz biznesmena Hermana Caine'a, byłego prezesa firmy Godfather Pizza. Dzień wcześniej gubernator New Jersey, Chris Christie również ogłosił, że nie będzie się ubiegał o nominację prezydencką. Wielu Republikanów łączyło z nim nadzieje na pokonanie prezydenta Baracka Obamy w przyszłorocznych wyborach.

Sarah Palin w poprzednich wyborach prezydenckich w 2008 roku startowała jako kandydatka na wiceprezydenta USA, w parze z Johnem McCainem jako kandydatem na prezydenta. Do 2009 roku sprawowała urząd gubernatora stanu Alaska. Była związana z populistycznym prawicowym ruchem Tea Party.