Według tego źródła, władze Szwajcarii sprawdzają, czy jeden z synów Mubaraka, Alaa, był zamieszany w pranie pieniędzy wraz z innymi przedstawicielami obalonego egipskiego reżimu. Szwajcaria zamroziła aktywa Mubaraka i ludzi z jego otoczenia. Assem al-Gohary z egipskiego ministerstwa sprawiedliwości twierdzi, że większość tych aktywów należy do synów byłego prezydenta.

Reklama

W Egipcie Mubarak i jego synowie Alaa i Gamal są oskarżeni o korupcję, a byłemu prezydentowi zarzuca się ponadto współodpowiedzialność za śmierć ok. 850 opozycyjnych demonstrantów. Egipskie aktywa rodziny Mubaraków są zamrożone.

Podczas powstania w Egipcie (25 stycznia - 11 lutego) krążyły pogłoski, ze Mubarak i jego synowie nielegalnie zgromadzili dziesiątki miliardów dolarów.

Al-Gohary powiedział również, że majątek jednego z sojuszników Mubaraka, biznesmena Husajna Salema i jego rodziny jest szacowany na ponad 4 mld USD. Dodał, że w ciągu minionych sześciu miesięcy Salem wyprowadził z Egiptu znaczne środki, lokując je na tajnych kontach, m.in. w Hongkongu i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

77-letni Salem jest współoskarżonym w procesie Mubaraka o korupcję. Aresztowano go w czerwcu w Hiszpanii. Madryt poinformował o zamrożeniu 33 milionów euro na kontach Salema i jego rodziny.