Unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski został oceniony jako drugi - po francuskim komisarzu ds. rynku wewnętrznego Michelu Barnierze - z najbardziej wpływowych komisarzy. Oceny dokonywali europosłowie. Najgorzej wypadła szefowa dyplomacji Catherine Ashton.W ankiecie przeprowadzonej przez brytyjską agencję badania rynku ComRes 105 eurodeputowanych zostało poproszonych o przyznanie komisarzom oceny od 1 do 5 punktów.

Reklama

Z badania wynika, że najbardziej wpływowym komisarzem w obecnej Komisji Europejskiej jest Barnier, który otrzymał średnią ocenę 3,56 punktów. Aż 25 proc. posłów powiedziało, że jest skuteczny, a 20 proc., że bardzo skuteczny. Lewandowski zajął drugie miejsce ze średnią oceną 3,23 (30 proc. europosłów uważa, że jest bardzo skuteczny lub skuteczny).

Przewodniczący KE Jose Barroso miał gorszy wynik - jego średnia ocena to 2,92. Szefowa unijnej dyplomacji i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Catherine Ashton dostała najmniej pozytywnych ocen. Tylko 11 proc. respondentów powiedziało, że jest skuteczna bądź bardzo skuteczna.