Główny lekarz sanitarny Federacji Rosyjskiej Giennadij Oniszczenko zaapelował w piątek do swoich rodaków, aby nie brali udziału w akcjach ulicznych. Wg niego masowe skupiska ludzi sprzyjają rozprzestrzenianiu się epidemii grypy i ostrych infekcji dróg oddechowych. Z kolei główny internista Rosji Aleksandr Czuczalin poradził uczestnikom demonstracji, aby ubierali się stosownie do warunków pogodowych. "Konieczne jest dobre, ciepłe obuwie. Pożądany jest również wełniany sweter" - oświadczył Czuczalin, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.

Reklama

Główny lekarz internista FR zalecił także, aby po powrocie z manifestacji przemyć nos i wziąć ciepły prysznic. Natomiast moskiewski Departament Oświaty zarządził na sobotę przeniesienie z godz. 8 na 13.30 (z 5 na 10.30 czasu polskiego) rozpoczęcia zajęć w najstarszych klasach we wszystkich stołecznych szkołach. Nakazał też przeprowadzenie w godzinach 15-18 (12-15 czasu polskiego) obowiązkowego sprawdzianu z języka rosyjskiego.

Radio Echo Moskwy podało, że nawet nauczycielom, którzy w sobotę powinni mieć dzień wolny od pracy, kazano stawić się w szkołach na czas sprawdzianu. Na sobotę w wielu miastach Rosji zapowiedziano wielotysięczne demonstracje opozycji przeciw sfałszowaniu wyborów do Dumy Państwowej z 4 grudnia. Ta w Moskwie ma się odbyć w godzinach 14-18 (11-15 czasu polskiego). Jej organizatorzy spodziewają się udziału 30 tys. osób.