Kilka godzin wcześniej Unia Europejska nałożyła embargo na irańską ropę naftową i zamroziła aktywa banku centralnego tego kraju.

Reklama

Przywódcy Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec oświadczyli w poniedziałek, że są skłonni do negocjacji z Iranem, jeśli Teheran będzie gotów poważnie rozmawiać o swoim programie nuklearnym.Paryż, Londyn i Berlin wezwały Iran do natychmiastowego zawieszenia drażliwych działań nuklearnych i pełnego poszanowania zobowiązań międzynarodowych. We wspólnym oświadczeniu przywódcy Francji, W. Brytanii i Niemiec podkreślili zarazem, że dla Iranu pozostają otwarte drzwi do zaangażowania się w poważne i konkretne negocjacje dotyczące jego programu nuklearnego.

Oświadczenie zarzuca Iranowi brak poszanowania jego zobowiązań międzynarodowych oraz eksportowanie przemocy i grożenie przemocą w całym regionie. Dopóki Iran nie przyjdzie do stołu (rokowań), dopóty my będziemy zjednoczeni w kwestii mocnych środków, mających podważyć zdolność (irańskiego) reżimu do finansowania jego programu nuklearnego" - podkreślono w oświadczeniu.

Unijne sankcje mają na celu odcięcie Iranu od źródeł dochodu i zmuszenie go do przystąpienia do rozmów w sprawie kontrowersyjnego programu nuklearnego. Zachód podejrzewa, że irański program nuklearny ma na celu zdobycie broni atomowej, czemu Teheran systematycznie zaprzecza, twierdząc, iż zamierza wyłącznie produkować energię elektryczną.